Do Markušoviec odporúčam ísť po návšteve Levoče. Viac o nej si prečítajte tu. Cesta tam trvá autom asi 15-20 minút z centra Levoče. Výlet ale určite stojí za to.

Už autom zbadáte, že príroda v okolí je nádherná – my sme dostali chuť tam priniesť bicykle, ale o tom inokedy. Čo môže turistu odradiť, je množstvo rómov v tejto oblasti. Ja odporúčam, odradiť sa nedajte. My sme auto zaparkovali priamo pred kaštieľom, ktorý nájdete, ako budete autom prechádzať obec.

Ak pôjdete najprv do Levoče, tak do Markušoviec je to potom z Vrbova 40km. Ak pôjdete priamo (cez Spišskú Novú Ves), vzdialenosť je 29km. Ako ale uvádzam vyššie, najprv je treba vidieť Levoču 🙂

Poviem vám aj, ako som dostal vstupné za polovicu?
Dostavili sme sa tesne pred 16-tou hodinou, kedy bola plánovaná posledná prehliadka. Smutné dámy nám ale povedali, že bohužiaľ sa nekoná, lebo sa im vymkli dvere a nedá sa dosťať dovnútra 🙂
Preto pripájam nejaké fotografie… Chápete, že niečo tak krásne bolo postavené niekde v dnes tak malej, zaspatej obci na Spiši? Kaštieľ je naozaj krásny. Má ale aj veľký park a v zadnej časti je ďalšia budova – Letohrádok. My s manželkou sme sa preto v tejto „dzedzine“ cítili na chvíľu, ako vo Viedenskom Schonbrune. Prehliadka kaštieľom bola – taká štandardná – a my sme si už aj zvykli, že na prehliadkách sme spravidla len my dvaja a je to také súkromné – skrátka super!
Letohrádok sa ale práve rekonštruuje, takže tam sme nemohli. Počas prevádzky tam vystavujú starodávne hudobné nástroje. Ich časť mali teraz aj v Kaštieli. Keď som zbadal na nástrojoch, že boli vyrobené v Kežmarku – ako klavír na fotografii, alebo akordeón, ktorý je priamo z Vrbova – nechápal som. Kde je to všetko v dnešnej dobe? No, ale to už je na iný článok. Markušovský kaštieľ rozhodne odporúčam! Ak už budete v Markušovciach, za zmienku stojí aj hrad, ktorého ruiny rovnako, uvidíte z cesty. Zastavte sa aj tam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *