Nápad navštíviť kaštieľ prišiel na druhý deň po namáhavej túre v Tatrách. Naviac, ani počasie nebolo ideálne na ďalšie výlety do hôr, preto sme sa vydali spoznávať trochu históriu. Ako vidíte na mape, z Vrbova ku kaštieľu je to len 11 kilometrov, autom 14 minút. Kaštieľ je venovaný Ladislavovi Medňanskému, ktorý žil aj v tomto kaštieli. Jeho tvorba je veľmi vzácna a tak naozaj poteší, že v kaštieli v Strážkach nájdete celkom veľkú zbierku jeho diel. Mňa, ako krajana potešilo, že na mnohých obrazoch som nachádzal krajinu Spiša a Tatier. Prehliadka ale nebola len o obrazoch Ladislava Medňanského. Potešil nás aj výklad histórie a keďže sme boli na prehliadke úplne sami, bolo to také „bližšie“ 🙂

Pozrite si niekoľko fotografií s mojim popisom:

Na prvej fotografii je oplotenie kaštieľa, je priamo pri ceste, ja ho poznám podľa neho :-). Druhá fotografia zobrazuje kostol a zvonicu, ktoré sa nachádzajú priamo oproti kaštieľu. Tretia fotka je už záber na exteriér kaštieľa.


Prvá fotografia zobrazuje nádvorie kaštieľa. Druhá a tretia, to už je interiér, ktorý si môžete pozrieť počas prehliadky.

Zaujímavé boli dvere „nikam“. Pôvodne vraj smerovali do jednej z vežičiek, tú už ale nebolo možné zrekonštruovať a tak ostali len dvere nikam… Druhá fotografia v rade zobrazuje aj ukážky dobového oblečenia, na tretej som sa snažil zachytiť obrovskú knižnicu. Tá bola plná nemeckej, anglickej, maďarskej literatúry, odbornej, ale aj voľnej, bol som ale prekvapený, čo mali vtedy doma…

Ešte z posledných ukážok obrazov a poďme do exteriéru. Park už nemá rozlohu, ako mal v časoch rozkvetu. Napriek tomu je veľmi pekný.


Možno by sa patrilo napísať niečo k histórii kaštieľa v Strážkach, ktorá je zaujímavá, možno o to viac pre mňa, keďže kaštieľ leží len 14 km od Vrbova a jeho dejiny úzko súvisia s dejinami celého okolia. Neurobím tak a ak chcete študovať, pozrite si stránku Kaštieľa Strážky tu. Celkovo, môžem povedať, že prehliadka, expozícia a celková návšteva v kaštieli v Strážkach bola zaujímavá a po viacerých skúsenostiach s návštevou múzeí a kaštieľov v lete 2014, kaštieľ Strážky môžem len odporučiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *