Výlet na Téryho chatu (2015 m.n.m) začnite v Starom Smokovci, alebo na Hrebienku (1295 m.n.m). Cesta z Hrebienka má normu 2:50 Hod. Ak pôjdete priamo zo Starého Smokovca, treba rátať s trištvrte hodinou cesty na Hrebienok k tomu. My sme sa vybrali na lanovku. Norma sa dá splniť, čítajte ale ďalej.

Ak pôjdete ako my, napríklad z Vrbova, treba si prichystať nejakých 5-6 euro na zaplatenie za parkovanie v Starom Smokovci. Po zaparkovaní sa určite rýchlo zorientujete, kde je lanovka smerom na Hrebienok zistíte určite rýchlo podľa postupujúceho davu, ale upovedomia vás aj tabule pri ceste. Na lanovku si potom pripravte ďalšie peniažky, obojsmerná cesta pre dospelého na Hrebienok stojí totiž 8€. Ako som spomenul, môžete sa vydať aj pešo, rátajte ale s 0:45 Hod. Cesta už ale nie je tak zaujímavá, pretože kalamita v minulosti „znetvorila“ lesy v spodnom pásme, kadiaľ vedie aj cesta zo Smokovca na Hrebienok. Z Hrebienka pokračujte červenou značkou smerom na Zámkovského chatu. Tam by ste sa mali objaviť po cca 0:50 Hod. Ďalej budete pokračovať po zelenej značke, až na Téryho chatu. Cesta je už aj pred Zámkovského chatou relatívne ťažká – chodník je zložený z množstva skál, menších, či väčších – skrátka Tatry, ako ich poznáme. Cestu na na Zámkovského chatu ale neodporúčam s „cvičkami, či botaskami“. A určite s podobnou obuvou už nechoďte ďalej, smerom na Téryho chatu. Terén ďalej je ťažký podobne, časom ale pribúda stúpanie na náročnosti. Poslednú hodinu už chatu vidíte, nemôžete s k nej ale konečne dostať. Pauza na vydýchanie a odpočinok je preto súčasťou našej túry ku koncu čoraz častejšie. Príroda okolo je ale krásna a je si preto počas výletu čo vychutnávať. Výhľady hore sú krásne a rovnako je tam aj cítiť 2000 metrovú nadmorskú výšku – je tam citeľne chladnejšie.

Ak vám bude Téryho chata málo, pozrite si ďalšie možnosti. My by sme nabudúce spojili Téryho chatu so Zbojníckou.

V Auguste 2014 naozaj dôležitá vec. Nebol hádam deň, kedy nám aspoň trochu počas dovolenky nepršalo :-). Túru sme zakončili v cúkrárni hneď oproti tejto malej meteostanice. Cukráreň možno naozaj odporučiť, vďaka našej návšteve v tento deň sme sa počas našej dovolenky do Tatier, ale aj do tejto cukrárne vrátili aspoň dvakrát 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *