Výlet na veľký Poľský hrebeň (2200 m.n.m) z Tatranskej polianky (1005 m.n.m). Návrat rovnakou cestou. Čas: 4Hod smerom hore, 3 hodiny dole. Cez: Velický most (po 1. hod cesty z Tatranskej polianky), Sliezsky dom (po 2. hod z Tatranskej polianky). Trasa je vhodnejšia pre pokročilejších turistov, ktorí trasu zvládnu za časy uvedené na turistických chodníkoch – 4 Hod smerom hore. Nám to až tak dobre nešlo :-). A ako lenivší turisti, ešte sme si aj pomohli cestu skrátiť. Ako? Čítajte ďalej.

Trasu sme začali rovnako, ako už v dávnejšom článku, kde bol výlet na Sliezsky dom – v Tatranskej polianke. Na konci článku (Výlet na Sliezsky dom, aj tohto aktuálneho) nájdete strom, ktorý nájdete, ak pôjdete pozorne po hlavnej ceste v Tatranskej polianke. Tam napríklad môžete odparkovať svoje auto. Ešte lepšie, ak dôjdete električkou z Popradu – totiž, strom je pri zastávke električky :-).

My sme šli na výlet trochu neskoro, ako to už so mnou býva, nechcelo sa mi skoro vstávať :-). Takže sme z Vrbova vyrazili okolo pol desiatej, v Tatranskej polianke sme boli pred desiatou. Nasledovať treba zelenú značku. Ako sme tak prechádzali závoru, ktorá bráni autám dostať sa vyššie na sliezsky dom, lenivosť ale aj chuť zájsť ďalej v nás zvíťazila a spomenuli sme si na možnosť vývozu na Sliezsky dom. Sliezsky dom je totiž horský hotel, z ktorého je možné podnikať ďalšie túry. Hotel zabezpečuje vývoz svojich zákazníkov, ale aj ostatných návštevníkov! 

Tak sme zavolali na číslo hotela: +421 (0) 911 882 879 – možno sa zíde si ho zapamätať, alebo skôr uložiť do telefónu. Po dohode s recepčnou nielen pre nás prišlo vozidlo asi za 15 minút. Preto aj fotografie budú už z výšky nad Sliezskym domom :-). Ináč, cesta nás stála 20€ pre 4 osoby.

Samozrejme, vy máte možnosť voľby a preto, ak sa rozhodnete ísť na Sliezsky dom po vlastných (dobré pre vás :-)) máte možnosť ísť po asfaltovej ceste, ktorá tam práve pre Sliezsky dom je, alebo sa prepletať cestičkami lesom, ktoré by som určite odporúčal. Cesta asfaltkou je ale dosť nudná a ani v prípade zostupu do Tatranskej polianky by som ju nevolil. Unavené nohy a aj oči, ktoré neustále pozerajú pod nohy by si už určite radi oddýchli, ale asfaltová cesta je nudná a odosť dlhšia, ako cesta lesom a kosodrevinami. Velický most spomínaný na začiatku je symbolickou polovicou cesty medzi Sliezskym domom a Tatranskou poliankou.

Nám trvala cesta už zo Sliezskeho domu na Poľský hrebeň takmer tri hodiny, oproti dvom hodinám, ktoré hlásili tabule a turistické mapy. Áno, rýchlosťou sme to nepreháňali, trénovaní sme tiež neboli, ale išli sme, povedal by som normálne, pohodlne :-).
Aj tak, relatívne ťažký je samotný záver, pred výstupom na Poľský hrebeň. Tam už prichádzajú narad reťaze. Mierne zdatnému turistovi to ale nebude robiť problém, niektorých to môže ale prekvapiť, a tak im radšej nepovedzte, že tam niečo také je 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *