Prvá písomná zmienka o Levoči pochádza z roku 1249, Levoča sa odvtedy postupne vyvíjala až na najvýznamnejšie mesto spišskej oblasti. Vtedajšie bohatstvo mesta dokazujú dodnes stojace historické gotické a renesančné stavby. Historické jadro bolo v roku 1950 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Celé mesto v minulosti chránili hradby, celý systém je dodnes takmer kompletne zachovaný, z 15 bášt a veží sa zachovalo šesť, z toho tri brány: Košická, Poľská a Menhardská, ktorými stále vchádzate do centra mesta.

V meste je zachované množstvo kultúrno-historických pamiatok – Chrám sv. Jakuba, Radnica, Evanjelický kostol, stredoveký pranier – klietka hanby a viac ako 60 meštianskych domov pochádzajúcich väčšinou zo 14.-15. storočia tvoriacich Námestie Majstra Pavla. Námestie si zachovalo svoj stredoveký tvar obdĺžnika, ktoré patrí k najväčším námestiam tohto typu v Európe a spolu so zachovanými renesančnými domami svedčí o bohatstve mesta v stredoveku. Spomenúť musím takisto Mariánsku horu, ktorá spočiatku sústredila pútnikov z východného a stredného Slovenska. Tu sa stretávali veriaci latinského a gréckeho obradu až z Košíc, spoza Magury, z Holiča, Pohronia, ale aj Poliaci z druhej strany Tatier. Najväčšia púť bola za prítomnosti Svätého Otca Jána Pavla II. 3. júla 1995, kedy sa spolu s ním okolo Matky Božej vinulo vyše 650.000 naradostených pútnikov.

Čo je to oproti súčasnému počtu obyvateľov mesta, ktorých je cca 15 tisíc. Slávna minulosť sa dnes už tak neligoce a Levoča vôbec nevyzerá, ako najbohatšie mesto Spiša. Áno, jeho hrdú históriu je tu cítiť na každom kroku, to je fakt. Ale mesto akosi spí. Napríklad Poprad je omnoho živší v porovnaní s Levočou, no nemá zase tú atmosféru…

Popri množste pamiatok, ktoré tam môžete obzerať aj celý deň ale V meste nájdete aj množstvo reštaurácii, barov a miest, kde si môžete kľudne posedieť, myslím, že sa vám tam bude veľmi páčiť.

No a ešte spomínaná Mariánska hora a výhľady odtiaľ:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *