Pekný deň pod Tatrami možno využiť aj na návštevu bývalého vojenského pásma Javorina. Máte bicykel, tak spojte pohyb s trochou histórie 🙂
Vždy ma zaujímala história práve tejto oblasti. Poviem vám prečo, totiž, aj moju rodinu v tej dobe (1952) násilne odtiaľ vysťahovali. Neboli samotní, oblasť muselo opustiť mnoho ľudí. Vojenské pásmo totiž vzniklo zlúčením obcí Blažov, Dvorce, Ľubické Kúpele a Ruskinovce. Naši boli práve z Ľubických kúpeľov, okolo ktorých bude viesť naša trasa. Môj dedo, kým som bol malý veľa spomínal na život tam. Vtedy som tomu veľmi nerozumel. Dnes si môžem prečítať niečo o Ľubických kúpeľoch aj na internete. Prečítajte si tento článok, budete sa na cyklotúru tam pozerať trochu inak, alebo čítajte ďalej.
Horský / krosový bicykel
⏱️3 Hod | ⬆️600m | ?♀️ 42 km
Náročnosť 6/10 ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐
Tak a ešte mapa:
Naša trasa začína v obci Vrbov. Vydali sme sa smerom na Ľubicu, alebo Kežmarok ak chcete. Môžete zvoliť cestu po hlavnej ceste (plnej vozidiel), alebo môžete zvoliť trochu off-roadu 🙂 nebude to také strašné.
Stačí, ak za tabuľou označujúcou koniec obce odbočíte smerom doľava do dediny a budete pokračovať rovnakým smerom ako hlavná cesta. Ďalej už len poľnou cestou smerom na Kežmarok.
Vyššie uvedené – prečiarknuté už neplatí, totiž, medzi Vrbovom a Kežmarkom je asfaltová cyklotrasa 🙂
Po cca štyroch kilometroch sa objavíme na kopci s výhľadom na sídlisku Juh v Kežmarku. Pri sídlisku už smerujeme akoby naspäť na Ľubicu, prechodom mosta, popri hospici a ďalším prechodom jej ulíc hľadáme centrum Ľubice. Tam smerujeme popri požiarnej zbrojnici už smerom na Zaľubicu, alebo ak chcete, na Ľubické kúpele.
Ďalej je cesta rovná, myslím smerovaním, ináč je „polepená“ asi desiatimi vrstvami asfaltu, takže dobré odpruženie bicykla príde naozaj vhod. Po cca dvoch kilometroch prídete k otvorenej bráne, ktorá je hranicou bývalého vojenského obvodu.
Všimnete si tam mnoho už prázdnych budov, kde boli kedysi ubytovaní vojaci, či v hangároch umiestnené vozidlá, tanky a podobne. Je na vašej predstavivosti, čo tam uvidíte vy. Ako asi vyzeralo najväčšie vojenské pásmo v bývalom Československu?
Táto cyklotrasa nie je úplne o krásach prírody. Skôr bude o tom, aká krásna by mohla byť, ak by do nej človek nezasahoval, ako v tomto prípade. Vojaci po zrušení vojenského obvodu odišli a všetko ostalo v chátrajúcom stave. Človek si naozaj ťažko predstavuje časy, kedy v oblasti boli chýrne sírne Ľubické kúpele.
Je treba ísť ale ďalej, ak máte kondíciu a prídete do krajších častí, kde tečie čistá voda a príroda je ako nedotknutá. Stačí trocha kondície 🙂 Po ľavej časti nájdete teda starý tankodróm. Znova, nechám na vašej predstavivosti, ako to tam vyzeralo, ja som videl, ako z tejto veže riadi niekto boj 🙂
My sme pokračovali stále rovno po ceste, kým sme neprišli až na križovatku. Neskôr som sa dozvedel, že na mieste kríža stál v minulosti kostol. V blízkosti bol aj cintorín, ktorí vtedy zrovnali so zemou buldozérmi. Vtedajší režim a niektorí ľudia sa naozaj ničoho nebáli.
Rozhodli sme sa pokračovať smerom na Kotenhag – alebo na Kamennú dolinu ak chcete. Tu už bola príroda naozaj krajšia, bez pozostatkov vojenského pásma.
Tam, možno na nie najkrajšom výhľade, ale po doplnení kvapalín, ktoré nám už naozaj chýbali sme sa otočili smerom naspäť. Pre obmenu sme z Ľubice už išli priamo do Vrbova po asfaltovej ceste.
Nakoniec sme sa znovu zastavili v mieste bývalých Ľubických kúpeľov. Tu nájdete totiž jediný zachovalý pôvodný dom, ktorý poslúžil režimu (vojakom, rusom) a aktuálne slúži poľovníkom…
Cyklotrás v oblasti je viac, treba prísť a rozhodnúť sa podľa kondície, kam.